Търнак се нареди сред уникалните европейски селища

Село Търнак е удостоено със ЗЛАТЕН ПЕЧАТ за Уникално европейско селище с културно и историческо значение

вторник, 22 юни 2010 г.

Стихове

ПОСЛЕДНИЯТ УЧЕБЕН ДЕН

Звъни звънчето, люлякът разцъфва

във пазвите на моя ручей бял.
Кипи кръвта на дните ми изтекли
и жадно търся извор засиял.

Прегръщам угари, родили пъпки,

целувам с трепет капчици роса.
Полюшвам с радост изкласила жътва
и пламва във очите песента.

Върба Маринова - из стихосб. "Незабрава"


НА МОЯТА УЧИТЕЛКА

посветено на всички
учители от с. Търнак

Учителко, ти някога първа ме срещна.

Там в старото училище, на прага.
Бях толкова малка и толкова смешна...
Ти беше красива и млада...

Ти си искрица от моето детство,

ти си спомен от златните дни.
Обичта си ми даде в наследство,
затова БЛАГОСЛОВЕНА БЪДИ!

Обещах си когато порастна

обичта ти да пазя във мен,
да я посявам и тя да израстне
като вяра във идния ден.

В мен запазих спомена за тебе

и за всички мои учители добри,
от които се научих да живея
и обич да давам,дори да боли.

Учителко,макар и малко късно

БЛАГОДАРЯ ТИ И ПРОСТИ.
Прекланям се пред тебе и пред пътя ти,
по който продължаваш да вървиш.

Върви напред и нека продължава

сърцето ти от обич да прелива!
УЧИТЕЛИТЕ СЕ САМОРАЗДАВАТ
И ЧАК ТОГАВА СИ ОТИВАТ!

Цветанка Кръстева






Един красив кът в с. Търнак - дворът на Йошка Атанасова



Тържество по случай 24 май в Търнак


На 21 май в големия салон на Народно читалище “Васил Левски 1899” се проведе празнично честване на Деня на славянската писменост и култура. Гости на празника бяха г-н Георги Узунов – зам. кмет на община Бяла Слатина и служители на общинска администрация в общината.
Приветствено слово произнесе г-н Георги Кирков – кмет при Кметство с. Търнак. Илка Тодорова – началник ПВЗ при Кметство с. Търнак приветства присъстващите с предстоящия празник и прочете поздравителен адрес по случай връчването на Търнак на “Златен печат” за уникално европейско селище с културно и историческо значение. “Златният печат” беше връчен на кмета от г-н Георги Узунов. Георги Кирков представи постижението и златния печат като достойна награда за селото в навечерието на най-светлия български празник.А Илка Тодорова връчи на представителката на ЗКПУ “Труд” Галина Цоканова Почетна награда за подкрепата на икономическото и културното развитие на Търнак.
Ученички от ОУ “Г. С. Раковски” прочетоха поздравителни адреси от началника на Регионален инспекторат по образованието – гр. Враца и от областния управител на Враца – Пепа Владимирова. Слово произнесе и г-н Людмил Николов – директор на ОУ “Г. С. Раковски”. Той прочете и поздравителен адрес от името на целия педагогически колектив на училището към учениците и цялата общественост на с. Търнак.
Децата от Подготвителна за училище група от ЦДГ “Детелина” - клон с. Търнак поздравиха гостите с рецитал, песни и танцово изпълнение.Учениците от началния курс изнесоха богата програма от песни, рецитали.Тържествено бяха връчени удостоверенията за завършен първи клас на първолаците от тяхната класна ръководителка Снежана Момчилова.Председателят на Народно читалище връчи на г-н Цветан Цоканов, като дългогодишен самодеец в областта на културата, грамота за почетен член на читалището.
Дамите от пенсионерски клуб “Златна есен1” поздравиха присъстващите с няколко песни, последната от който наложилата се като химн на с. Търнак с автор и композитор Цветан Цоканов - “Песен за Търнак”.
Г-н Цоканов произнесе благодарствено слово.

XI общински фестивал на детската песен „Златното петле"


За единадесети път община Бяла Слатина и Народно читалище „Развитие-1892" - гр. Бяла Слатина събраха малки и големи деца на празник на детската песен.
Тази година участваха деца от общините Бяла Слатина, Кнежа и Мездра.

Голямата награда замина за Мездра заедно с Бетина Стефанова.
По традиция фестивалът на детската песен се провежда в две части конкурсна програма и концерт на лауреатите. В конкурсната програма на единадесетият фестивал на детската песен „Златното петле" участваха общо двадесет деца.
Журито, което оценява певците тази година бе в състав:Председател на журито - Красимир Андреев - музикален педагог и хоров диригент и членове:- Ганка Йотова - дългогодишен самодеец при Народно Читалище "Развитие" - гр. Бяла Слатина - носителка на ред престижни награди от национални певчески фестивали и конкурски - Светлина Берова - дългогодишен самодеец при Народно Читалище "Развитие" - гр. Бяла Слатина и етнограф.
Единадесетият фестивал за детска песен „Златното петле" започна с конкурса за българска народна песен. От Търнак участваха: Силвестър Аксинов Василев и Паолина Красимирова Йончева с песента „Славей ми пее" и Паолина Красимирова Йончева с песента „Полегнала е Гергана".
В паузата между раздела с народните песни и раздел „забавни песни" децата от школата по изкуствата и спорта при читалище „Развитие -1892" показаха какво са научили през тази година.
В конкурсът за забавна песен от Търнак участваха: Таня Георгиева Танчева с песента „Детство мое" и Милица Анатолиева Радославова с песента „Бански на лалета".
Галаконцертът на лауреатите бе от 13,30 ч., а класирането определи за Народна песен второ място на Паулина Йончева (Търнак).

Първолаци на посещение в библиотеката

На 11 май - Деня на библиотекаря децата от 1 клас на ОУ "Г. С. Раковски" - с. Търнак бяха на посещение в библиотеката при Народно читалище "Васил Левски 1899". Децата се запознаха с обстановката и дейностите, които се извършват в нея. Техен лектор бе секретар-библиотекаря на читалището Теменужка Недкова.
С голям интерес първолаците разгледаха отделите на библиотеката, като най-интересен естествено бе отдела за детска литература.

Търнак се нареди сред уникалните европейски селища


в. Вестител
На 20 май в Музикалния театър в София на официална церемония Георги Кирков, кмет на Търнак, получи отличието "ЗЛАТЕН ПЕЧАТ" за УНИКАЛНО ЕВРОПЕЙСКО СЕЛИЩЕ. То се връчва на определени български градове и села с древно историческо и културно наследство. Отличието получиха 165 градове и села от България и много селища от Европейските държави.
Присъжда се от Неправителствената организация "Официално представителство па уникалните селища в Европа" и Съвета на Европейската научна и културна общност, който работи към организацията. Номинациите се правят от 160 известни български учени и творци с международно признание, които притежават Златни отличия за приноса си към българската наука и култура и са включени в Ръководните Департаменти, наблюдаващи критериите за Номинация на селищата - "Културно наследство", "Уникални природни дадености", "Инвестиционен интерес и възможности за развитие".
Българските селища, отличени със "ЗЛАТЕН ПЕЧАТ" и членове на Официално представителство на уникалните селища в Европа, се презентират пред Международните институции и донори в Културните центрове и Търговските ни представителства в Европейските столици.
Наградените градове и села, членове на Официално представителство на уникалните селища в Европа, внасят членски внос от 400 евро. За Търнак сумата бе отпусната от кооперация „Труд” и затова на ръководството на кооперацията също бе връчена Почетна награда за подкрепата на икономическото и на културното развитие на ТЪРНАК.
Търнак е първото населено място в община Бяла Слатина и третото по ред в област Враца (след Враца и Борован), което получава този “Златен печат” за уникално европейско селище.

Стихове

Желание

Искам да съм вихър,слязъл от Балкана,
да прекърша искам мрака на нощта.
Или да прегърна нежно в утрин ранна
като свидна рожба моята земя.

Искам да съм слънце - грейнало красиво,
със лъчи да топля пролетния ден,
или пък зорница, гаснеща, но жива -
да се раждат нощем светлини у мен.

Искам да умирам, за да се прераждам.
Искам да възкръсвам, за да се родя.
Искам в твойта угар, земьо, да угасна,
за да не угасва твойта светлина.

Върба Маринова - из стихосб. "Незабрава"

Сърце

Едно сърце тъгува,
едно сърце кърви,
защото са го лъгали
и много го боли.
Сега това сърце е твърде слабо.
Едва ли то ще издържи
отново някой да го храни
със тъпи, евтини лъжи.
И ето, всичко свършва,
заглъхва то за миг
и с кървящи стари рани
надава жален вик.
Но ти сърце не се отказвай
не предавай любовта,
все някой ще усети
твойта нежна топлина.
Всеки днес тъгува и всеки осъзна,
че е виновен за това,
че сърцето не успя
да усети любовта и накрая спря.

PS. търпение

Христо Христов

Пенсионерски клуб "Златна Есен 1" с.Търнак на гости в Дома за стари хора

написано от Кметството
На 28 Април на гости в домът за стари хора в с.Попица по повод честване на рожденни дни на домуващи в дома бяха Георги Кирков, кмет на с.Търнак, служители от кметството и пенсионерски клуб "Златна Есен 1".
Приветствено слово към рождениците и всички останали в дома отправи Илка Тодорова, след което членовете на пенсионерския клуб от с.Търнак с песни, стихове и анекдоти повдигнаха настроението на празника. На особено внимание бяха рождениците на които бяха поднесени цветя и подаръци. Тържеството продължи с много танци, смях и веселие.
Със сълзи на очи домуващите изпратиха гостите от с.Търнак, които обещаха скоро отново да ги посетят, а дотогава оставиха на всички в дома да отеква стихът: "Човек е богат със своята цел, богат е със своя собствен дял, но не с това, което е взел, богат е с това,което е дал. За годините буйни ти не тъжи, а още толкова напред с дух и устрем продължи!"

Представители на Министерство на земеделието в Търнак

На 27 април в кабинета на г-н Георги Кирков – кмет при Кметство – с. Търнак се проведе среща между представители на земеделските стопани, животновъдите, местните бизнесмени, както и на НЧ “Васил Левски 1899” и ЦДГ “Детелина” - клон с. Търнак и представители на Министерството на земеделието и храните. Срещата в с. Търнак бе поредната от редица срещи, проведени във всички населени места в общината. Те запознаха присъстващите с целите, идеите и задачите на бъдещата Местна инициативна група (МИГ) по подхода ЛИДЕР на територията на Община Бяла Слатина.Както и какви възможности предоставя на местните земеделски и бизнес структури, неправителствени организации и др.
Местната инициативна група ще включва публични, бизнес и граждански организации, действащи на територията на община Бяла Слатина.
Членовете на Управителния съвет ще се избират на Общо събрание от всички представители на земеделци, животновъди, бизнесмени и представители на неправителствени организации от всички населени места в общината. Ще има и един член от община Бяла Слатина.
Предстои да бъдат предоставени в кметствата предварителни бланки, с които всеки желаеш да опише за какво иска да кандидатства, след което на база събраните проекти ще бъде изграден капацитета и стратегията за изграждането на МИГ.
Спечеленият от Община Бяла Слатина проект на обща стойност 168 750 хиляди лева е финансиран от Министерство на земеделието и храните и ще се изпълнява на територията на общината през следващите двадесет месеца. След което се кандидатства с проекти за конкретните цели на МИГ-а и осъществяване на разработената стратегия.

ОУ “Г. С. Раковски” отбеляза патронния си празник

На 14 април в ОУ “Георги С. Раковски” учители и ученици отбеляза патронният празник на училището. Учениците от началеният курс (1-4 клас) с песни и тържествено шествие се придвижиха до другата сграда на училището. Там се проведе тържество, в което взеха участие децата от всички възрасти. Учениците от малките класове изнесоха две пиеси. Имаше и модно ревю. По-големите ученици изнесоха рецитал. Имаше и няколко песенни изпълнения.

Честване на Великден в с. Търнак

Верка Иванова

На 7 април Пенсионерски клуб “Златна есен” чествахме по най-тържествен начин един от най-големите християнски празници – Великден. Гости на празника бяха екип от Рава TV.
Председателката на клуба Надка Павлова поднесе поздравително обръщение към гостите, уважили нашата сърдечна покана, и към всички членове на клуба.За историята и значението на този светъл празник, слово произнесе Нанка Танчева – зам. Председател на клуба.Певческата група изнесе кратка литературна програма.
Интересна беше сценичната закачка на една от фолклорните песни - “Тръгнала ми Неда” в ритъм на ръченица. В ролята на момъка беше Веска Павлова, а момата – Надка Цветкова, облечени в типичната за времето си национална носия.Още по интересно беше чукането с яйцата. Гостите от Рава TV бяха почетени с традиционна пита, а Веса Павлова с козунак.
Тържеството продължи с хора, танци и весело настроение.

Отбелязахме Международният ден на ромите


На 8 април в големия салон на Народно читалище “Васил Левски 1899” беше отбелязан Международният ден на ромите. Организатори на тържеството бяха учителката от ОУ “Георги С. Раковски” Снежана Момчилова и читалището.

Децата от Подготвителна за училище група от ЦДГ “Детелина” - клон с. Търнак поздравиха всички с Руско-цигански романс. Група младежи-самодейци възпроизведоха традиционна ромска сватба и ритуалите, свързани с това събитие. Децата от началеният курс на ОУ “Г. С. Раковски” представиха модно ревю. Любители изнесоха комедийни сценки.Изпълнени бяха няколко ромски песни. Няколко типични ромски танца вдигнаха градуса на настроението в залата.

Празникът продължи в ресторанта в Търнак с много настроение и буйни танци.

понеделник, 21 юни 2010 г.

Стихове

ЗАВРЪЩАНЕ

Стъпките ми

пак ме водят тук -
в тая малка къща
под небето,
сгряло с трепет
някогашно утро,
пътя ми
на детството изтекло.
Тичах в бързея
на палаво безгрижие,
сбирах във едно
цветя и птици,
със свила
от детската ми нежност
ме огряха
първите звездици,
сведени над родната ми къща.
Пак се връщам,
родно мое село,
да отпия глътка от небето,
да приседна пак
на чернозема
и да те прегърне пак
сърцето.
Аз съм твоя,
мъничка къщурке,
с този къс
от звездната покривка,
слънчицето малко -
родна люлка
на мечти,на обич и родина.

Върба Маринова – из стихосб. “Незабрава”

НАШАТА НАТАЛКА

Имаме си залъгалка
казва се Наталка.
Тя ни е едничка
и е най-добричка.
На детска ясла ходи,
всеки иска да я води.

Обича и на село
често тя да ходи
при баба и при дядо.
Те много я обичат
и кукла я наричат.

Но най си иска тя
при мама и при татко
и при вуйчо Владко.
А за баба Цеца
и за дядо Краси
внучката засмяна
е обич най-голяма.

Верка Иванова


Ботев (Враца) победен в село Търнак

Тимът от Западната "Б" група падна с 3:4 в контрола от лидера в Северозападната "В" група Чавдар (Бяла Слатина) Лидерът в Северозападната "В" група Чавдар (Бяла Слатина) победи втородивизионния Ботев (Враца) с 4:3 в най-стойностната си контрола през зимната подготовка.
Само за едно полувреме на терена в село Търнак, белослатинци вкараха три гола срещу един на врачаните. Точни бяха Евгени Систов, Ивайло Самарджиев и новото попълнение Владислав Василев, който пристигна от разпадналия се тим на Белите орли (Плевен).
През първата част Чавдар тотално владееше инициативата на терена и съвсем заслужено водеше в резултата. През второто полувреме силната игра на лидера в Северозападната "В" група продължи и се стигна до нов гол.
Малко след подновяването на играта Ирен Любенов, също дошъл от Белите орли, вкара за 4:1. В последните десет минути на срещата Ботев се съвзе и върна два бързи гола за крайното 4:3.

Лазарки възпроизведоха ритуала “кумичене”



На 27 март при чешмата, която се намира по поречието на р. Гостилия в с. Търнак лазарки възпроизведоха ритуала “кумичене”.Организатор на празника беше ръководството на Народно читалище “Васил Левски 1899”. Провежда се за втора година с тенденция да бъде трайно възстановен.

Участничките бяха от бебе на няколко месеца до момичета на 14-15 години.

Децата пуснаха своите залчета хляб, за да разберат коя от тях ще бъде кумица (както е според местната традиция).

Празникът продължи с почерпка за участничките в местно заведение.

Пенсионерските клубове отбелязаха Първа пролет

Пенсионерите от двата пенсионерски клуба в с. Търнак - "Златна есен" и "Златна есен 1" отбелязаха със самостоятелни тържества 22 март - началото на пролетта. Празниците продължиха с танци, смях и весело настроение.

Празник в ЦДГ “Детелина”

На 17 март се проведе тържество в ЦДГ “Детелина” - клон с. Търнак по повод Международният ден на жената. Празникът беше отложен поради лошото време на 8 и 9 март.
Децата от двете смесени групи в градината поздравиха своите майки и баби с рецитал и пиеса.

Читалището с ново настоятелство

На 14 март в малкия салон на Народно читалище “Васил Левски 1899” се проведе извънредно общо събрание на членовете на читалището.
Събранието започна с едноминутно мълчание в памет на Гана Кожухарова – бивш секретар на читалището. Изнесен беше доклад от председателя на читалищното настоятелство г-н Георги Цанков.
Счетоводителката на читалището представи годишния отчет за 2009 г. И отчет на средствата, постъпили за членски внос. Г-н Цанков запозна всички присъстващи със промените и допълненията в Закона за народните читалища (ЗНЧ) от 2009 г. Приети бяха единодушно и новите членове на читалището. Актуализиран беше Устава на читалището съобразно ЗНЧ от 2009 г. Единодушно беше приет г-н Цветан Цоканов за почетен член.
Прието беше новото Читалищно настоятелство в състав: председател Георги Цанков и членове – Гено Бойкин, Людмил Николов, Снежана Момчилова, Йорданка Динкова, Марийка Йорданова и Росица Монова.
Проверителната комисия се прие в състав: председател Стоян Цанковски и членове – Бойка Лалова и Силвия Генчева.
Секретар-библиотекарят Теменужка Недкова представи отчет за работата на библиотеката за 2008-2009 г.

Пенсионери празнуваха 8 март в Попица

На 8 март пенсионерите от Пенсионерски клуб “Златна есен” празнуваха Международният ден на жената в с. Попица по покана на тамошния пенсионерски клуб.
Дори лошото време не можа да ги откаже от гостуването.И гости, и домакини се поздравиха взаимно с по няколко песенни изпълнения.
После празникът продължи с много танци и добро настроение.

Чествахме 8-ми март в Търнак





На 8 март в големия салон на Народно читалище “Васил Левски 1899” се проведе концерт по повод Международният ден на жената. Гости на тържеството бяха г-н Георги Узунов – зам.кмет на община Бяла Слатина и г-н Бойко Богданов – служител в община Бяла Слатина, както и екип на местния кабелен оператор Рава TV. Организатори на събитието бяха Народно читалище "Васил Левски 1899" и Кметство с. Търнак. Участие взеха децата от ЦДГ “Детелина” - клон с. Търнак, учениците от ОУ “Георги С. Раковски”, както и дамите от Пенсионерски клуб “Златна есен 1”. Танцовият състав към Народно читалище “Васил Левски 1899” с ръководител Георги Цанков също взе участие със Пролетен танц и Дайчов танц.


В малкия салон на читалището беше представена изложба в два раздела: “Ръкоделие” и “Кулинария”. За най-добрите имаше и награди.


Програмата завърши с посещение на Музейната сбирка в Народно читалище “Васил Левски 1899”.


Празникът продължи в малкия салон с празничен обяд,танци и весело настроение.